Witaj na stronie MMOcentrum.com - Baza wiedzy na temat gier MMO: mmorpg, shooterów, mmorts oraz gry na przegladarkę!
MMORPG Po polsku Przeglądarkowe Strzelanki Sport Strategie
08.01.2012 - 15:11
Gracz – żołnierz idealnyPrzeglądając dziś gamespot.com zobaczyłem reklamę inną niż wszystkie. Na grafice (zmieszczonej obok) widzimy MQ-9 Reaper – amerykański bezzałogowy bojowy aparat latający (UCAV – unmanned combat aerial vehicle) oraz napis głoszący, że to nie jest fikcja.

Jak się okazuję jest to “reklama” przygotowana przez amerykańską armię, która ma zachęcić do wstąpienia do sił powietrznych. Reklama prowadzi to tej strony, gdzie w przyjemny dla oka sposób dowiadujemy się jaka może być nasza rola w amerykańskim wojsku .

Taka reklama skierowana do graczy może na pierwszy rzut oka dziwić – przeciętny gracz nie odznacza się wybitną sprawnością fizyczną, stalową psychiką czy znajomością broni. Jednak posiada zestaw zupełni innych, jak widać równie ważnych cech, które sprawiają, że interesuje się nim armia USA.

Znajdź i zabij

Nie oszukujmy się większość gier polega na takim lub innym mordowaniu przeciwników. Tak więc po zaprawie w Battlefield’e gracz ideowo pasuje na universal soldier’a.

Cel, pal!

Gracz nie zadaje pytań, wykonuje polecenia. Kipiące akcją nowoczesne shootery już nawet nie tłumaczą graczowi wszystkich decyzji na poziomie scenariusza – gracz widzi precyzyjnie określony Objective i go realizuje. Kiedy w Modern Warefare 2 gracz ma mordować cywili robi to – przecież to tylko gra, to tylko zabijanie pikseli. Mamy więc zapewniony kolejny wyznacznik żołnierza idealnego, a więc bezwzględne posłuszeństwo (regułom gry).

Adaptacja

Biorąc pod uwagę technologie wojskowe zmieniające współczesne pole walki, zamiast osiłka z M16, bardziej potrzebny jest spryciarz z umiejętnościami pilotowania  bezzałogowego samolotu – tak, tak, nie kto inny jak gracz. Adaptacja do nowych warunków (nowej gry), szybkie poznanie reguł i sterowania to przecież podstawowe cechy dobrego gracza.

Spece z US Army oczywiście zdają sobie sprawę ze wszystkich tych faktów, dlatego strona internetowa amerykańskich sił zbrojnych wręcz przypomina menu początkowe dobrej gry.

Co dalej?

Obraz, który rysuje się w mojej wyobraźni do przyjemnych raczej nie należy. Za 20 lat  dziś dopiero raczkujące roboty lądowe i powietrzne staną się standardowym elementem armii. Za sterami tych maszyn zasiądą zindoktrynowani gracze (czy ktoś grał w grę w której amerykanie to ci źli?), dla których żadne zadanie nie jest wątpliwe moralnie. I wreszcie pole walki, a na nim “afgański terrorysta” z AK-47, który się zacina… nie “300 afgański terrorystów” i jeden uzbrojony aparat latający sterowany bezpośrednio z bazy w Teksasie…

PS. Znajomi mówią, że jestem pesymistą – mam nadzieje, że tak jest.

Dodał: admin

    mercedes vin decoder this is the mercedes benz vin decoder every car has a unique identifier code called number contains vital information about
    espdata.com
Ostatnie
Wpisy na forum

Artykuły

Zarabianie w internetowych kasynach Poradnik: jak szybko napsuć sobie trochę krwi Zapowiedź TERA: The Exiled Realm of Arborea RIFT PLANES OF TELARA Aion Gracz – żołnierz idealny MMO: płacić czy nie płacić? Koniec płatnych gier MMO? Gry sieciowe trafiają do graczy z całego świata
© 2011 by MMOCentrum - Wszelkie prawa zastrzeżone - Kopiowanie treści zabronione bez zgody właściciela
Projekt graficzny: AltWeb • Wykonanie CMS i szablonu: ladovnik